top of page
  • תמונת הסופר/תronybarsela

כסף. אי אפשר לדבר על חיפוש עבודה בלי לדבר על כסף!

עודכן: 18 ביוני 2023אז כמה נקודות כלליות לפני שנצלול לפרקטיקה-


  • בלי להכנס יותר מדי לתיאוריות, כסף יושב על ערך עצמי. ולכן חשוב שנרויח שכר ראוי. שכר שנוכל להחזיק איתו מבחינה כלכלית לפחות שנתיים אם לא יהיו העלאות בחברה ושכר שנרגיש שמכבד את ההשקעה והניסיון שאנחנו מביאים.


  • לצערי ההתנהלות רחוקה מלהיות אידאלית בתחום הזה. בארה"ב מחויבים לפרסם את טווח השכר כשמפרסמים משרה, כך המועמד יודע מראש האם מדובר במשרה שמתאימה לו, יודע מה לבקש וכולם מרוצים. בארץ הכל עדיין קורה בשו-שו. השכר לא מפורסם וכן יש ציפייה מהעובד לומר מה טווח השכר שלו הוא מצפה לפני שהוא יודע מה החברה מוכנה לשלם.


  • נכון זה יכול ליצור חוסר הוגנות, כך גם נוצרים פערי שכר, כי נשים הרבה פעמים מבקשות שכר נמוך יותר ביחס לגברים. אני יכולה להגיד שלמזלי יצא לי לעבוד בחברות שזרמו איתי כשאמרתי למועמדים "אני מצטערת, לא נוכל לשלם לך את מה שביקשת, נצטרך לשלם לך X ₪ יותר". אבל לצערי זה לא קורה הרבה...


  • האגו הישראלי גם לא נותן לנו להשוות את השכר שלנו עם הקולגות, צעד שללא ספק היה שם את העובדים ביתרון מול המעסיק. השתיקה הזאת סביב השכר פועלת לטובת המעסיקים, ככל שהעובדים יתחילו לדבר ביניהם על השכר, כך הארגון יהיה מחויב לפעול ביתר שקיפות ואולי יום אחד גם לפרסם טווחי שכר למשרה 😊

אז איך בכל זאת צולחים את השאלה "מה ציפיות השכר שלך?"


קודם כל, תעשו שיעורי בית- יש באינטרנט טבלאות שכר. יש אתרים כמו Glassdoor, ללינקדאין יש פיצ'ר כזה, שנותנים מושג על טווחי השכר בתחום שלכם. תשאלו אנשים (אבל קחו בחשבון שאנשים לרוב יקפיצו את השכר שלהם כמה אלפים למעלה, אז קחו בערבון מוגבל). תדעו מה השכר שמשולם למשרה עם ותק כמו שלכם.


חשוב לקחת בחשבון את מצב השוק- לפני חצי שנה היה לגיטימי לבקש שכר שהיום כבר לא לגיטימי לבקש. השוק השתנה, משוק של מועמדים זה הפך לשוק של מעסיקים וכך גם השכר. היצע העובדים בשוק הוא ענק, יש המון מועמדים שמגישים מועמדות לכל משרה ולכן גם השכר ירד. באסה, אבל זה המצב.


האם אתם עובדים או לא- עוד נקודה חשובה. למה? כי אם אתם עובדים ומחפשים באיזי אתגר חדש, אתם יכולים לבקש שכר גבוה וכשיסכימו לשלם לכם אותו, תתקדמו. אם אתם לא עובדים, המצב שלכם שונה ואתם לא רוצים לפסול את עצמכם כי ביקשתם שכר לא ריאלי.


אז מה עונים כששואלים מה ציפיות השכר שלך? אפשר לנסות לדחות את העניין ולהגיד שחשוב לכם קודם להבין מה התפקיד ולראות שיש התאמה. לרוב, זה לא יעבוד, מעסיקים רוצים לשמוע מספר.

אני אגיד משהו ואסתור אותו- מצד אחד להגיד טווח שכר זה חסר טעם, כי ברגע שאמרתם טווח, מתייחסים למספר התחתון שציינתם. מצד שני להגיד מספר, יכול להפיל אתכם. ולכן תשובה כמו "בתפקידי האחרון הרווחתי X (ותנו את המספר שאתם רוצים להרויח), אני יודע שמצב השוק הוא שונה ולכן מוכן להתגמש במידת הצורך", היא תשובה מעולה. תשובה כזאת משאירה מקום לגמישות אבל מבטיחה שאתם מתחילים מנקודה טובה.


תתמקדו בערך שאתם מביאים- חשוב (כמובן ע"י שימוש בדוגמאות, כמו תמיד) להתמקד בערך שאתם יודעים לייצר, בתוצאות שאתם יודעים לספק. העליתם את ההכנסות ע"י פעולה שעשיתם? שיפרתם את שירות הלקוחות וצמצמתם נטישה? תדגישו את היכולות והכישורים שלכם, כך יהיה לכם קל יותר לבקש את השכר שמגיע לכם.


אני יודעת, שכר זו סוגיה מורכבת ומתסכלת, אז לא נותר אלא להתכונן, לדעת לקראת מה אנחנו הולכים ומה נכון לענות.


מוזמנים לקרוא גם איך אפשר לשפר את הצעת השכר לאחר שקיבלתם אותה- https://www.ronybarsela.co.il/post/איך-אפשר-לשפר-את-הצעת-השכר-שקיבלתם-אחרי-שכבר-קיבלתם-אותה-חלק-א


בינתיים, רוצים לחשוב ביחד איך לשפר את ההצעה שתקבלו? דברו איתי 054-5892442


23 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page